Připravte se na grilovací sezónu. Poradíme, které součástky zkontrolovat

Vytvořeno17.06.2024
Připravte se na grilovací sezónu. Poradíme, které součástky zkontrolovat
Připravte se na grilovací sezónu. Poradíme, které součástky zkontrolovat
Připravte se na grilovací sezónu. Poradíme, které součástky zkontrolovat

Čas grilovaček a pečených dobrot je konečně tady. Ať už máte doma plynový, či elektrický gril, poradíme vám, které součástky si zaslouží pozornost a co by vám během sezóny nemělo doma chybět.

Které součástky grilu si zaslouží vaši pozornost?

Nic nechutná na grilu tak dobře jako hermelín, maso a zelenina. Je na čase vytáhnout plynového nebo elektrického společníka a pustit se do přípravy. Na výslednou chuť pokrmů má velký vliv čistota kontaktní plochy/roštů, na funkčnost grilu zase stav jednotlivých součástek. Které z nich se vyplatí kontrolovat?

Plynový gril: zapalovač, plynová hadice, hořáky a regulátor

Plynový gril může nejčastěji pozlobit zapalování. Za tímto problémem obvykle stojí zanesený zapalovač nebo špatné zapojení plynu. V první řadě zkontrolujte (případně vyčistěte) zapalovač a následně se podívejte, zda plynová hadice není příliš volná. Pokud si všimnete, že plamen kolísá nebo sám od sebe zhasíná, na vině mohou být (kromě zapalovače) ucpané hořáky nebo vadný regulátor.

Elektrický gril: topné těleso a termostat

I elektrický gril mohou potrápit problémy s ohřevem. V takové chvíli může být zodpovědné topné těleso nebo termostat společně se svými senzory. Důvodem poruchy bývá s největší pravděpodobností opotřebení nebo vlhkost, která nedopatřením vnikla dovnitř. Elektrický gril je na to opravdu citlivý, proto je potřeba pohlídat, aby byl proti dešti dostatečně ochráněný.

Další praktické věci, které se vám budou hodit

  • Brikety na gril: Máte doma lávový gril? Keramických briket není nikdy dost. Udělejte si zásobu na celou sezónu.

  • Čisticí prostředky: Usazeniny a zaschlá mastnota výrazně zhoršují chuť grilovaných dobrot. Zbavte se jich pomocí odmašťovače nebo čističe na rošty, smaltované a nerezové povrchy.

  • Kartáče: Často jsou vybavené ocelovými či nerezovými štětinami, které si poradí i s těmi nejodolnějšími usazeninami.

Počasí grilování nepřeje? Máme tip na plán B

Pokazilo se počasí, a vy máte pořád chuť na naložené dobroty? Zvládnete to i v troubě. Kontrolovat byste při tom měli nejen vzhled pokrmu, ale také kvalitu pečení – zda je ohřev efektivní a rovnoměrný. Pokud objevíte, že celý proces trvá déle než obvykle a trouba se nedokáže vyhřát na požadovanou teplotu, může jít o poškozené topné těleso nebo termostat. Zároveň se také může stát, že pokrm bude na jedné straně hotový či lehce spálený, zatímco na druhé nedopečený. V takovém případě nese vinu ventilátor či motorek grilu, který se stará o rovnoměrnou distribuci horkého vzduchu. Obě součástky jsou naštěstí dobře dostupné a zároveň finančně nenáročné.

Další praktické věci, které se vám budou hodit

  • Pečicí plechy: Ani plechy do trouby nejsou nesmrtelné. Při dlouhodobém používání se vrchní vrstva může začít odlupovat nebo rezivět. S novým plechem či pekáčem do trouby bude pečení opět radost.

  • Žárovky: Světlo poblikává nebo vůbec nesvítí? Výměnu žárovky zvládnete levou zadní. V nabídce máme 15W i 40W modely.

  • Čisticí prostředky: Připáleniny a mastnota mohou zhoršit chuť připravovaných pokrmů. Pořiďte si domů odstraňovače mastnoty a speciální přípravky na čištění nerezových povrchů.

Tip: Návod na rychlé a jednoduché čištění trouby.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení